Podkarpacie dla Niepodległej

Podkarpacie dla  Niepodległej

W dniach od 5 do 10 listopada zorganizowany został cykl wydarzeń mający na celu uczczenie 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę. Projekt odbywał się kolejno w różnych miastach podkarpacia takich jak Łańcut, Krosno, Sanok, Rymanów, Przemyśl aż po Ustrzyki Dolne.

Festiwal został zorganizowany przez Podkarpacką Fundacje Rozwoju Kultury. Całość uroczystości była podzielona na dwie części.

Pierwszą z nich była scenka artystyczna wykonana przez młodzieżową grupę teatralna z Sanoka, której reżyserem był Sławomir Woźniak.

Następnie odbył się koncert orkiestry kameralnej Accademia dell’Arco Chamber Orchiestra z Bydgoszczy, pod dyr. Pawła Radzińskiego, która w wyjątkowy sposób oczarowała nas swoja grą. Orkiestra wykonała takie utwory jak:

  • F. Chopin – Polonez A-dur op. 40 n.1
  • M. K. Ogiński – Polonez „Pożegnanie Ojczyzny”
  • H. Wieniawski – „Scherzo – Tarantella” op.6
  • H. M. Górecki e. F. Chopin - preludium op. 28 n.15
  • K. Szymanowski – Harnasie
  • H. Wieniawski – Polonez D-dur

Podczas występu muzyków, widzowie mogli podziwiać prezentacje wyświetlaną w tle przedstawiającą zdjęcia z okresu wojny. Fotografie pochodziły z miejscowości, w której danego dnia odbywał się koncert. Po występie na scenie pojawił się konferansjer - Pan Jerzy Machowski, który wygłosił przemówienie na temat zaangażowania danego regionu w walce o niepodległość Polski.
Na koniec każdy z publiczności mógł zaangażować się w aktywne uczestnictwo w projekcie poprzez wspólne odśpiewanie Hymnu Polskiego oraz patriotycznej pieśni pt. „Legiony”.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować orkiestrze kameralnej pod dyr. Pawła Radzińskiego za wspaniale wykonaną pracę.