Sławomir Woźniak jest animatorem kultury, teatrologiem, nauczycielem i pomysłodawcą wielu imprez artystycznych i edukacyjnych o zasięgu ogólnopolskim, regionalnym i lokalnym. Ukończył Akademię Teatralną w Warszawie (wydział wiedzy o teatrze), Podyplomowe Studia z Zarządzania Placówkami Kultury i Oświaty (Akademia Muzyczna we Wrocławiu), Podyplomowe Studium Pedagogiczne (PWSZ Sanok), Kwalifikacyjny Kurs Pedagogiczny dla nauczycieli szkół artystycznych (CENSA w Warszawie) oraz dwuletnie Studium Teatralne w Warszawie.
Praktycznie od początku drogi zawodowej, jest związany z amatorskim ruchem teatralnym i recytatorskim. W latach 1986 – 1990 prowadził w GOK Bukowsko dziecięcy zespół teatralny Świat Baśni”, który był laureatem wojewódzkich i ogólnopolskich przeglądów teatralnych (1988 r. – I miejsce na wojewódzkim przeglądzie KROSCENA oraz udział w Centralnym Pokazie Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Amatorskich w Łodzi, 1989 – finalista Ogólnopolskiego Turnieju o Puchar Uśmiechu w Krośnie).
W 1990 roku po przejściu do Sanockiego Domu Kultury, powołuje do życia młodzieżowy teatr Zgrzyt, który działa nieprzerwanie do połowy 2007 r.
Teatr ten zdobył w tym okresie wiele nagród i wyróżnień na ogólnopolskich i regionalnych imprezach teatralnych min.:
-Ogólnopolskie Barbórkowe Spotkania Teatralne w Dąbrowie Górniczej ( trzykrotny laureat, oraz zdobywca I wyróżnienia)
- Międzyregionalny Przegląd „O laur Pogórza” w Tarnowie (Grand Prix)
- Ogólnopolski Festiwal Teatralny „Tumult” w Łomży (III miejsce, I wyróżnienie)
- Nagrody i wyróżnienia na festiwalach i przeglądach teatralnych w Przemyślu, Rzeszowie
i Lublinie. Ponadto teatr wystąpił min. w: Toruniu, Poznaniu, Krakowie, Łodzi, Żyrardowie, Płocku, Goleniowie, Humennem (Słowacja), Brzegu, Cieszynie, Barlinku, Opolu, Malborku, Płocku i Kutnie.
Łącznie teatr zrealizował 17 spektakli – głównie autorskich oraz kilkanaście akcji teatralnych. Do 2001 r. teatr tworzyli wyłącznie uczniowie szkół średnich, od 2002 powstała druga grupa, złożona z dorosłych mieszkańców Sanoka. W 2003 r. w ramach teatru powstała Scena Poetycka Teatru „Zgrzyt” – młodzież uczestnicząca w zajęciach brała udział w ogólnopolskich i regionalnych imprezach recytatorskich. Wielokrotnie recytatorzy z Sanoka (podopieczni pana Woźniaka), sięgali po główne nagrody i liczne wyróżnienia min. w: Starachowicach, Lubaczowie, Lublinie, Przemyślu, Iłży. Scena Poetycka realizowała również koncerty poetyckie dla mieszkańców Sanoka. Sławomir Woźniak jest pomysłodawcą organizowanego w latach 1991 – 2000 Collageu Teatralnego – Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów alternatywnych (z udziałem teatrów zagranicznych), jedynej tego typu imprezy na Podkarpaciu. W imprezie uczestniczyły czołowe teatry alternatywne, min.: Scena Plastyczna KUL, Teatr Ósmego Dnia, Teatr KTO, Teatr Cinema, Teatr Derevo, Teatr Provizorium, Teatr Biuro Podróży, Teatr Snów, Teatr Performer i wiele innych.
Ważnym elementem Festiwalu był Ogólnopolski Obóz Teatralny dla młodzieży, w ramach którego, odbywały się warsztaty teatralne prowadzone przez aktorów i reżyserów z całej polski. Oprócz Collageu pan Woźniak jest pomysłodawcą Regionalnego Festiwalu Żywego Słowa „Poszukiwania” – organizowanego w latach 2001 – 2004.
W maju 2006 r. pan Woźniak przechodzi do pracy w nowo utworzonej placówce kulturalnej
jaką jest: Biuro Wystaw Artystycznych - Pracownia Edukacji Artystycznej. Obejmuje w niej
stanowisko kierownika. Placówka ta jest obecnie uważana za jedną z najciekawszych galerii sztuki współczesnej na Podkarpaciu i jako jedyna w regionie łączy działalność wystawienniczą z szeroką edukacją artystyczną . W ramach pracowni edukacji odbywają się stałe zajęcia plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców Sanoka. W BWA działa teatr prowadzony przez p. Woźniaka - skupiający młodzież i osoby dorosłe (dwie grupy). W sanockiej galerii są organizowane wykłady z historii teatru, warsztaty teatralne i plastyczne dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadpodstawowych (z terenu powiatu sanockiego oraz powiatów ościennych). Regularnie odbywają się warsztaty artystyczne dla nauczycieli, przygotowujące pedagogów do samodzielnego prowadzenia zajęć teatralnych, plastycznych i filmowych. W zajęciach tych uczestniczą nauczyciele nie tylko z Sanoka ale również z Krosna, Leska, Brzozowa, Ustrzyk Dolnych oraz innych miejscowości. Galeria organizuje cykliczne projekty edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych takie jak: ABC Sztuki (interdyscyplinarny projekt z zakresu teatru, filmu animowanego, plastyki, muzyki i fotografii), Teatr Fajna Sprawa (teatr lalek), Kino Młodego Widza (wspólnie ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich), Animacja dla każdego (wspólnie ze Studiem Miniatur Filmowych w Warszawie). W BWA odbywają się również cykliczne warsztaty filmowe dla gimnazjalistów – organizowane wspólnie z Kinoteatrem Projekt z Lublina.
Sanocka BWA organizuje również cykliczne pokazy światowego i polskiego kina krótkometrażowego (wspólnie z Fundacją AD Arte z Poznania, Białostockim Ośrodkiem Kultury, Kinoteatrem Projekt z Lublina, Firmą MULTIMEDIA i Starostwem Powiatowym w Sanoku). Są to takie imprezy jak: World Shorts, Future Shorts, Złote Mrówkojady, Festiwal Filmów Dobrze Zakręconych.
NAGRODY I OSIĄGNIĘCIA
- 2018 Nagroda Rady Miasta Sanoka za całokształt działalności
- 2016 Dyplom Honorowego Członka Sanockiego Towarzystwa Muzycznego
- 2015 Nagroda Zarządu Województwa Podkarpackiego za całokształt działalności
- 2014 Medal PWSZ w Sanoku
- 2013 Nagroda Rady Miasta Sanoka w Kategorii Kultura i Sztuka
- 2011 Nagroda Burmistrza Miasta Sanoka za działalność społeczną (nagroda zbiorowa)
- 2010 Odznaka Zasłużony Dla Kultury Polskiej przyznana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
- 2003 Nagroda Miasta Sanoka w dziedzinie upowszechniania sztuki - teatr
- 1998 Ogólnopolski Konkurs Bliżej Teatru - główna nagroda w kategorii instruktor roku – przyznana przez Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie
- 1995 Wyróżnienie za szczególne osiągnięcia w rozwijaniu edukacji teatralnej - przyznane przez Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie
- 1992 Nagroda Wojewody Krośnieńskiego za szczególne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury
- Współorganizator Międzynarodowego Festiwalu Sztuki MEDIAWAVE 2007
- Pomysłodawca i organizator Regionalnego Turnieju Sztuki Recytatorskiej POSZUKIWANIA (4 edycje)
- Pomysłodawca i organizator Festiwalu Collage Teatralny (7 edycji)
- Pomysłodawca i organizator projektu Filmowy Wehikuł
- Pomysłodawca i organizator projektu Teatr Fajna Sprawa
- Pomysłodawca i organizator projektu ABC Sztuki.