Sławomir Woźniak - Reżyser

Sławomir Woźniak - Reżyser

Sławomir Woźniak jest animatorem kultury, teatrologiem, nauczycielem i pomysłodawcą wielu imprez artystycznych i edukacyjnych o zasięgu ogólnopolskim, regionalnym  i lokalnym. Ukończył Akademię Teatralną w Warszawie (wydział wiedzy o teatrze), Podyplomowe Studia z Zarządzania Placówkami Kultury i Oświaty (Akademia Muzyczna we Wrocławiu), Podyplomowe Studium Pedagogiczne (PWSZ Sanok), Kwalifikacyjny Kurs Pedagogiczny dla nauczycieli szkół artystycznych (CENSA w Warszawie) oraz dwuletnie Studium Teatralne w Warszawie.

Praktycznie od początku drogi zawodowej, jest związany z amatorskim ruchem teatralnym i recytatorskim. W latach 1986 – 1990 prowadził w GOK Bukowsko dziecięcy zespół teatralny Świat Baśni”, który był laureatem wojewódzkich i ogólnopolskich przeglądów teatralnych (1988 r. – I miejsce na wojewódzkim przeglądzie KROSCENA oraz udział w Centralnym Pokazie Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Amatorskich w Łodzi, 1989 – finalista Ogólnopolskiego Turnieju o Puchar Uśmiechu w Krośnie).

W 1990 roku po przejściu do Sanockiego Domu Kultury, powołuje do życia młodzieżowy teatr  Zgrzyt, który działa nieprzerwanie do połowy 2007 r.

Teatr ten zdobył w tym okresie wiele nagród i wyróżnień na ogólnopolskich i regionalnych imprezach teatralnych min.:

-Ogólnopolskie Barbórkowe Spotkania Teatralne w Dąbrowie Górniczej ( trzykrotny laureat,  oraz zdobywca I wyróżnienia)

- Międzyregionalny Przegląd „O laur Pogórza” w Tarnowie (Grand Prix)

- Ogólnopolski Festiwal Teatralny „Tumult” w Łomży (III miejsce, I wyróżnienie)

- Nagrody i wyróżnienia na festiwalach i przeglądach teatralnych w Przemyślu, Rzeszowie

i Lublinie. Ponadto teatr wystąpił min. w: Toruniu, Poznaniu, Krakowie, Łodzi, Żyrardowie, Płocku, Goleniowie, Humennem (Słowacja), Brzegu, Cieszynie, Barlinku, Opolu, Malborku, Płocku i Kutnie.

Łącznie teatr zrealizował 17 spektakli – głównie autorskich oraz kilkanaście akcji teatralnych. Do 2001 r. teatr tworzyli wyłącznie uczniowie szkół średnich, od 2002 powstała druga grupa, złożona z dorosłych mieszkańców Sanoka. W 2003 r. w ramach teatru powstała Scena Poetycka Teatru „Zgrzyt” – młodzież uczestnicząca w zajęciach brała udział w ogólnopolskich i regionalnych imprezach recytatorskich. Wielokrotnie recytatorzy z Sanoka (podopieczni pana Woźniaka), sięgali po główne nagrody i liczne wyróżnienia min. w: Starachowicach, Lubaczowie, Lublinie, Przemyślu, Iłży. Scena Poetycka realizowała również koncerty poetyckie dla mieszkańców Sanoka. Sławomir Woźniak jest pomysłodawcą organizowanego w latach 1991 – 2000 Collageu Teatralnego – Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów alternatywnych (z udziałem teatrów zagranicznych), jedynej tego typu imprezy na Podkarpaciu. W imprezie uczestniczyły czołowe teatry alternatywne, min.: Scena Plastyczna KUL, Teatr Ósmego Dnia, Teatr KTO, Teatr Cinema, Teatr Derevo, Teatr Provizorium, Teatr Biuro Podróży, Teatr Snów, Teatr Performer i wiele innych.

Ważnym elementem Festiwalu był Ogólnopolski Obóz Teatralny dla młodzieży, w ramach którego, odbywały się warsztaty teatralne prowadzone przez aktorów i reżyserów z całej polski. Oprócz Collageu pan Woźniak jest pomysłodawcą  Regionalnego Festiwalu Żywego Słowa „Poszukiwania” – organizowanego w latach 2001 – 2004.

W maju 2006 r. pan Woźniak przechodzi do pracy w nowo utworzonej placówce kulturalnej

jaką jest: Biuro Wystaw Artystycznych - Pracownia Edukacji Artystycznej. Obejmuje w niej

stanowisko kierownika. Placówka ta jest obecnie uważana za jedną z najciekawszych galerii sztuki współczesnej na Podkarpaciu i jako jedyna w  regionie  łączy działalność wystawienniczą z  szeroką edukacją artystyczną . W ramach pracowni edukacji odbywają się stałe  zajęcia plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców Sanoka. W BWA działa  teatr prowadzony przez p. Woźniaka -  skupiający młodzież i osoby dorosłe (dwie grupy). W sanockiej galerii są organizowane wykłady z historii teatru, warsztaty teatralne i plastyczne dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadpodstawowych (z terenu powiatu sanockiego oraz powiatów ościennych). Regularnie odbywają się warsztaty artystyczne dla nauczycieli, przygotowujące pedagogów do samodzielnego prowadzenia zajęć teatralnych, plastycznych i filmowych. W zajęciach tych uczestniczą nauczyciele nie tylko z Sanoka ale również z Krosna, Leska, Brzozowa, Ustrzyk Dolnych oraz innych miejscowości. Galeria organizuje cykliczne projekty edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych takie jak: ABC Sztuki (interdyscyplinarny projekt z zakresu teatru, filmu animowanego, plastyki, muzyki i fotografii), Teatr Fajna Sprawa (teatr lalek), Kino Młodego Widza (wspólnie ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich), Animacja dla każdego (wspólnie ze Studiem Miniatur Filmowych w Warszawie). W BWA odbywają się również cykliczne warsztaty filmowe dla gimnazjalistów – organizowane wspólnie z Kinoteatrem Projekt z Lublina.

Sanocka BWA organizuje również cykliczne pokazy światowego i polskiego kina krótkometrażowego (wspólnie z Fundacją AD Arte z Poznania, Białostockim Ośrodkiem Kultury, Kinoteatrem Projekt z Lublina, Firmą MULTIMEDIA i Starostwem Powiatowym w Sanoku). Są to takie imprezy jak: World Shorts, Future Shorts, Złote Mrówkojady, Festiwal Filmów Dobrze Zakręconych.

 

NAGRODY I OSIĄGNIĘCIA

- 2018 Nagroda Rady Miasta Sanoka za całokształt działalności

- 2016 Dyplom Honorowego Członka Sanockiego Towarzystwa Muzycznego

- 2015 Nagroda Zarządu Województwa Podkarpackiego za całokształt działalności

- 2014 Medal PWSZ w Sanoku

- 2013 Nagroda Rady Miasta Sanoka w Kategorii Kultura i Sztuka

- 2011 Nagroda Burmistrza Miasta Sanoka za działalność społeczną (nagroda zbiorowa)

- 2010 Odznaka Zasłużony Dla Kultury Polskiej przyznana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

- 2003 Nagroda Miasta Sanoka w dziedzinie upowszechniania sztuki - teatr

- 1998 Ogólnopolski Konkurs Bliżej Teatru - główna nagroda w kategorii instruktor roku – przyznana przez Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie

- 1995 Wyróżnienie za szczególne osiągnięcia w rozwijaniu edukacji teatralnej -  przyznane przez Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie

- 1992 Nagroda Wojewody Krośnieńskiego za szczególne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury

- Współorganizator Międzynarodowego Festiwalu Sztuki MEDIAWAVE 2007

- Pomysłodawca i organizator Regionalnego Turnieju Sztuki Recytatorskiej POSZUKIWANIA (4 edycje)

- Pomysłodawca i organizator Festiwalu Collage Teatralny (7 edycji)

- Pomysłodawca i organizator projektu Filmowy Wehikuł

- Pomysłodawca i organizator projektu Teatr Fajna Sprawa

- Pomysłodawca i organizator projektu ABC Sztuki.